t w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.
Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.
Dlatego warto o niego zadbać
Piękny, zdrowy uśmiech może być wizytówką każdego z nas. Dlatego warto o niego zadbać. Podstawą jest bez wątpienia odpowiednia higiena każdego dnia: szczotkowanie zębów, nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Warto jednak pamiętać o specjalistach, których pomoc jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu uzębienia.
Gabinet dentystyczny powinien być przez nas odwiedzany regularnie w celu skontrolowania stanu zębów, dziąseł oraz błon śluzowych jamy ustnej. Takie wizyty mają na celu upewnienie się czy wszystko jest w porządku, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na podstawie badania oraz dostępnych informacji dentysta może zaproponować podjęcie konkretnych kroków i oszczędzić pacjentowi niepotrzebnego stresu.
Znalezienie specjalisty spełniającego nasze wymagania niejednokrotnie zajmuje trochę czasu, jednak jest to niezwykle istotne. Dobry stomatolog może mieć ogromny wpływ nie tylko na zdrowie i wygląd naszych zębów, ale także na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Dlatego regularne wizyty i stosowanie się do zaleceń dentysty powinny stać się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.
Jak sprawdzić gabinet dentystyczny?
Marzysz o tym, by wreszcie natrafić na świetny gabinet dentystyczny, w którym poczujesz się niczym w prawdziwym spa i będziesz mógł z przyjemnością zacząć dbać o swoje zęby i stan całej jamy ustnej? Nic się samo nie stanie. Skoro taki jest twój cel, to musisz tak zadziałać, by go zrealizować. Zacznij samodzielnie sprawdzać i oceniać poszczególne placówki dentystyczne, by koniec końców natrafić na taką, w której zostaniesz już na dobre.
Ale to całe "sprawdzenie" nie powinno ograniczać się wyłącznie do przejrzenia strony internetowej gabinetu. Dowiesz się z niej co prawda, jakie uprawnienia ma konkretny dentysta i czym się on zajmuje, ale nie będziesz mógł stanąć z nim twarzą w twarz, by przekonać się, jakim jest on człowiekiem. A charakter jest równie ważny co kompetencje. Lekarze muszą wykazywać się przyjaznym usposobieniem i odpowiednim stosunkiem do pacjentów, gdyż nierzadko mają do czynienia z osobami, które paraliżuje już sama myśl o położeniu się na fotelu dentystycznym. Zobacz więc, jak wybrany przez ciebie stomatolog zachowuje się w stosunku do swoich pacjentów. Odwiedzaj różne placówki dentystyczne i sprawdzaj je "na żywo".
Można z nich skorzystać w momencie
Lęk przed dentystą potrafi być nieraz tak silny, iż sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie nawet przekroczyć progu placówki stomatologicznej. Gabinet dentystyczny staje się dla niej miejscem męki i katuszy, którym niestety musi się poddać, jeśli chce cieszyć się estetycznymi i zdrowymi ząbkami. Na szczęście istnieją praktyczne i sprawdzone techniki, dzięki którym takie lęki można zminimalizować i osłabić. Są to metody przeznaczone do zastosowania "tu i teraz". Można z nich skorzystać w momencie, gdy siedzi się już w gabinecie i czeka na to, aż dentysta wyciągnie swoje narzędzia.
Po pierwsze - wizualizacje. Ale koniecznie te przyjemne, które pozwolą odciągnąć myśli od tematyki związanej z przyrządami dentystycznymi, borowaniem i zębami. Warto wykształcić sobie w głowie wyraźny obraz jakiejś przyjemnej sytuacji, do której można będzie uciec w momencie, gdy lęk stanie się porażająco silny. Dobrze zadziała też praca z oddechem, która ogólnie uspokaja cały organizm. Warto także pracować ze swoimi ogólnymi przekonaniami. Trzeba po prostu uświadomić sobie, że stomatolog nie jest wcale nikim przerażającym.