bach mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.
Jak wygląda leczenie kanałowe zębów
Najczęściej z leczenia stomatologicznego trzeba skorzystać w przypadku leczenia ubytków powstałych na skutek próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zapobiegawcza. Istotną dziedziną w ramach stomatologii zachowawczej jest tak zwana endodoncja, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe zębów, zwane także leczeniem endodontycznym, jest metodą, która leczy nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Taka metoda leczenia polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów oraz na późniejszym zdezynfekowaniu i wypełnieniu ubytków specjalnym materiałem. Gabinety stomatologiczne wykonują zabieg leczenia kanałowego zębów w razie potrzeby, najczęściej z użyciem mikroskopu. Takie zabiegi są określane mianem endodoncji mikroskopowej i pozwalają na większą precyzję w czyszczeniu kanałów zęba. Leczenie kanałowe zębów jest dość pracochłonnym zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem, znacznie lepiej jest więc dbać o zęby i regularnie odwiedzać dentystę.
Protetyka
Stomatologia jest takim działem medycy, który zawiera wiele zagadnień dotyczących budowy i leczenia jamy ustnej oraz jej okolic. Z tego powodu można wyróżnić kilka specjalizacji w ramach stomatologii. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest protetyka stomatologiczna, która jest osobnym działem zajmującym się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwych funkcji oraz estetyki zębów w jamie ustnej. W ramach leczenia protetycznego wyróżnia się takie elementy, jak korony, mosty, licówki oraz protezy. Można wyróżnić wiele rodzajów protez stomatologicznych, a podstawowym podziałem jest kryterium ruchomości, to znaczy czy dana proteza jest stała i nie można jej wyjąć, czy jest ruchoma, czyli dająca się wyjść z ust. Innym rozróżnieniem protez jest kwestia tego z jakiego materiału zostały one wykonane. Protetyka jest więc bardzo szerokim działem stomatologicznym, a usługi z tego zakresu świadczone przez gabinety stomatologiczne są różnorodne.
Usługa fluoryzacji w gabinetach stomatologicznych
Fluoryzacja bywa co jakiś czas obowiązkowo przeprowadzana w szkołach podstawowych. Jaki jest jednak cel fluoryzacji i czym dokładnie jest? Fluoryzacja polega na niczym innym, jak na nałożeniu specjalnego żelu na zęby, który zawiera duże stężenie fluoru. Pierwiastek ten uodparnia szkliwo zębów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga mineralizację szkliwa. Fluoryzacja zębów jest więc zabiegiem wykonywanym w ramach profilaktyki przed próchnicą zębów. Warto więc raz na jakiś czas poddać się temu zabiegowi, ponieważ chroni on nasze zęby przed próchnicą. Gabinety stomatologiczne oferują fluoryzację w ramach działu profilaktyki stomatologicznej. Mimo że jest to zabieg mający chronić zęby to nie dla każdego fluoryzacja jest dobrym pomysłem, dlatego najpierw warto zasięgnąć rady stomatologa. Sam zabieg fluoryzacji jest nieinwazyjny i bezpieczny dla szkliwa, przeciwwskazaniem może być jednak niekorzystna reakcja organizmu na nadmiar fluoru. Jeśli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań, to fluoryzacja jest zdecydowanie korzystnym zabiegiem pomagającym w utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu.